Česká národní banka letos již pětkrát zvyšovala dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 % a nyní dosahuje svého čtyřletého maxima. Firemní úvěry do 7,4 milionu díky tomuto opatření zdražují. Alternativní formy financování, které nejsou na sazbách ČNB přímo závislé, se proto stávají výhodnější než bankovní úvěry. Například platební instituce Roger, zabývající se P2P financováním faktur, nabízela ve třetím čtvrtletí financování v průměru za 3,06 %, což je téměř o jedno procento méně, než je průměr u bankovních úvěrů a zaznamenává růst poptávky po P2P financování faktur.

Letošní zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou se začíná projevovat v rostoucích úrokových sazbách pro firemní půjčky. Aktuální výše základní sazby ČNB, dvoutýdenní repo sazby byla stanovena na 1,75 %, což je nejvyšší číslo od roku 2014.  Zvyšování sazeb se již začalo promítat na trhu korporátních půjček do 7,5 milionu, jejichž průměrná úroková sazba ve třetím čtvrtletí byla 3,82 %. Opačný trend vykazují alternativní zdroje financování, například technologická platforma Roger, která zprostředkovává podnikům zkrácení splatnosti faktur prostřednictvím soukromých investorů (faktoring). Roger za třetí čtvrtletí financoval své klienty s úrokem 3,06 %, což je o téměř jedno procento nižší než v případě bankovního úvěru.

Především pro malé a střední podniky může zdražování cen úvěrů znamenat problém. Řešením pro menší a střední podniky může být právě využívaní nových cest financování jako P2P, jelikož výše úroku není odvislá od sazeb ČNB a dosáhnou tu často na úvěr i podniky, kterým by banky nepůjčily.

„Dosáhnout v bance na úvěr bude pro menší a střední firmy stále těžší a těžší. Už dříve bylo vyřízení úvěru velmi zdlouhavé a administrativně náročné, nyní se k tomu přidávají i rostoucí úrokové sazby, které tuto službu dělají nedostupnou pro mnoho menších firem. My se v Rogerovi naopak snažíme dělat vše co nejjednodušeji, žádost o financování probíhá kompletně online. Díky velké důvěře ze strany investorů se navíc průměrný úrok u Rogera dlouhodobě snižuje, a proto je naše platforma ideálním řešením právě pro menší a střední podniky, kterým by jinak banka nepůjčila, nebo je pro ně bankovní úvěr příliš drahý,“ říká CEO Platební instituce Roger Adam Šoukal.

Listopad se stal historicky nejúspěšnějším měsícem v pětileté historii Platební instituce Roger.  Poprvé během jednoho měsíce profinancovala faktury v celkové hodnotě více než 100 milionů korun. „Toto číslo dokazuje, že firmy našemu produktu věří, jsou s ním spokojeni a vrací se zpět.