Komora certifikovaných účetních má nového partnera, je jím Platební instituce Roger

Platební instituce Roger, která je spoluvlastněna CCV informačními systémy, se v červnu stala partnerem Komory certifikovaných účetních. Obě strany od vzájemné spolupráce očekávají především rozšíření povědomí o možnostech optimalizace firemních financí malých a středních podniků pomocí zkrácení dlouhé splatnosti vystavených faktur.

„Právě účetní jsou často tou první osobou, na kterou se firmy obracejí s žádostí o radu, když je trápí problémy s cashflow.“ říká Adam Šoukal, ředitel Rogera, a dodává: „Proto jim touto cestou chceme představit řešení, které nabízíme, aby svým klientům mohli pomoci tyto problémy vyřešit.“

Protože se z účetního pohledu jedná o poměrně specifickou, a ne příliš rozšířenou službu, zúčastní se Roger do konce roku několika vzdělávacích akcí Komory, kde tyto daňové a účetní aspekty vysvětlí. První společná akce proběhla 2. srpna a v rámci dvoudenního semináře věnovaného daním z příjmu Adam Šoukal představil postup účtování a zdanění postoupených pohledávek. Na adrese https://roger.cz/platba/partneri/ je tato prezentace volně ke stažení a najdete zde také přehled plánovaných akcí.

Průměrná splatnost faktur je v České republice v B2B segmentu 30 dní, ale více než 20 % má splatnosti delší, výjimku netvoří ani čtyři či pět měsíců. V meziročním srovnání se pak tento průměr zvýšil ještě o 5 dní. Přitom 89 % firem má sjednané delší splatnosti faktur, než je pro ně komfortní. Problémem je také špatná platební morálka velkých firem, které často platí po splatnosti, v ČR dokonce průměrně o více než 46 dní. To už pro menší firmy bývá rizikové až krizové a možnosti řešení jsou poměrně omezené a navíc drahé.

Roger provozuje největší systém podnikových financí ve střední a východní Evropě. Malým a středním podnikům pomáhá zkracovat dlouhé splatnosti faktur z průměrných 58 dnů na 3. Za 5 let své existence profinancoval faktury za více než miliardu korun a jako jediný v ČR dokáže zpracovávat faktury ve formátu EDI (elektronická výměna dat, často využívaná v e-commerce a FMCG). Od bankovního faktoringu se služba odlišuje svou flexibilitou, klienti ji mohou využívat pouze tehdy, když potřebují a jen pro jimi vybrané faktury.